spain-visa-1

چرا باید در اسپانیا ملک خرید و اقامت سرمایه گذاری اسپانیا را به دست آورد؟

سال ۲۰۱۶ سال خوبی برای بازار املاک اسپانیا بود. بر طبق گزارش ها معاملات ملکی در این سال ۱۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش داشته و رشدی مداوم برای سال ۲۰۱۷ پیش بینی می‌شود. پس از این که بحران مالی سال ۲۰۰۸ قیمت املاک را در اسپانیا به نازل ترین حد رساند، چاره ای جز بالا رفتن قیمت ‌ها وجود نداشت. سقوط بازار املاک اسپانیا در اواسط ۲۰۱۴ پایان یافت و از آن پس بازار با رشد مداوم مواجه بوده است.

مردم از سراسر دنیا به املاک اسپانیا علاقه زیادی نشان می‌دهند، چه آنان که به دنبال نقل مکان به اسپانیا هستند و چه کسانی که به دنبال خانه ای برای گذراندن تعطیلات هستند. در واقع از هر پنج خانه در اسپانیا، یکی توسط افراد خارجی خریداری می شود که در این میان اتباع بریتانیا جایگاه اول را دارند. گرچه نگرانی‌ هایی وجود داشت که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و ارزش رو به کاهش پوند از علاقه بریتانیایی ها بکاهد، چنین چیزی رخ نداد و املاک اسپانیا همچنان با تقاضای زیادی از طرف خریداران بریتانیایی مواجه هستند. به علاوه با افزایش قیمت ملک در بریتانیا، بسیاری از بازنشستگان این کشور املاک خود را فروخته و به اسپانیا می روند تا بتوانند با پس انداز خود املاک بهتری بخرند.

غیر از بریتانیایی ها باید از اتباع کشورهای غیر اروپایی نیز برای بازار املاک رو به رشد اسپانیا تشکر کرد. ویزای طلایی اسپانیا (اقامت سرمایه گذاری اسپانیا) در سال ۲۰۱۳ به منظور کمک به رشد اقتصاد  این کشور معرفی شد. در ازای سرمایه گذاری در اسپانیا، اتباع خارجی یک ویزای اقامت موقت یکساله دریافت می کنند که برای دوره های دو ساله قابل تمدید است. این ویزای موقت می تواند پس از پنج سال به اقامت دائم و پس از ده سال به تابعیت منجر شود. سرمایه گذاران از طریق این برنامه به اسپانیا کمک کرده اند تا از رکود اقتصادی پس از بحران مالی خارج شود. 

برنامه ویزای طلایی اسپانیا گزینه های سرمایه گذاری متعددی ارائه می کند اما گزینه سرمایه گذاری در املاک همیشه محبوب ترین گزینه در میان سرمایه‌گذاران سراسر جهان است. اول به دلیل اینکه حداقل مبلغ سرمایه گذاری فقط ۵۰۰ هزار یورو است، در حالی که سایر گزینه های موجود نیاز به سرمایه گذاری بالای یک میلیون یورو دارند. دوم اینکه پیش‌بینی‌های مربوط به بازار املاک اسپانیا حاکی از افزایش قیمت‌ها است. سرمایه‌گذاران خوش فکر  در حال خرید املاک اسپانیا با قیمت های نازل هستند تا با فروش آنها در آینده به سود قابل توجهی برسند.

برای احراز صلاحیت در این برنامه، حداقل مبلغ سرمایه گذاری در املاک باید 500 هزار یورو باشد که شامل مالیات نمی شود. برای املاکی که بیش از این مبلغ ارزش داشته باشند، می توان وام گرفت. به عبارت دیگر اگر سرمایه گذار ملکی به ارزش 750 هزار یورو در نظر گرفته باشد، می تواند برای 250 هزار یورو آن وام بگیرد. حداقل مبلغ 500 هزار یورو لازم برای سرمایه گذاری می تواند برای خرید یک ملک بکار رود.

مکان های مناسب خرید ملک در اسپانیا

سه ناحیه برتر در اسپانیا برای سرمایه گذاران در سال 2017 احتمالا شهرهایی هستند که قیمت ملک در آنها همچنان پایین بماند چون مردم همیشه به دنبال خرید ارزان هستند. قیمت ملک خارج از شهرهای بزرگ بارسلونا و مادرید در حال افزایش است، بنابراین امسال می تواند زمان مناسبی برای سرمایه گذاران برای ورود به بازار باشد.

المریا Almeria در جنوب شرقی اسپانیا در ساحل دریای مدیترانه یکی از آخرین شهرهای ساحلی است که به ریشه های اسپانیایی وفادار مانده و احتمالا آخرین بخش ساحلی است که شما هنوز می توانید در آنجا صاحب ساحل شوید. در امتداد بقیه ساحل، استراحتگاه ها قد علم کرده و ماهیت اسپانیا را از بین برده اند. گرچه فروش ملک در المریا هر سال در حال افزایش است، قیمت ها همچنان مقرون به صرفه هستند و قیمت متوسط ملک در حدود 130 هزار یورو است.

الیکانته Alicante به دلیل ارزان تر بودن قیمت املاک آن نسبت به بقیه مناطق اسپانیا، همچنان هر سال در حال جذب سرمایه گذاران خارجی است و قیمت متوسط ملک در آن در حدود 120 هزار یورو است. الیکانته منطقه ای بسیار توریستی است و بازار ملک در این شهر بندری کاملا به سرمایه گذاران خارجی بستگی دارد. پیش بینی می شود قیمت ملک در این منطقه حداقل ظرف پنج سال آینده رو به افزایش باشد.

تنه ریف Tenerife بزرگترین جزیره در میان جزایر قناری اسپانیا است و بازار املاک آن همراه با متوسط قیمت ملک در اسپانیا در حال افزایش است. قیمت متوسط خانه در این منطقه در حال حاضر حدود 250 هزار یورو است. هر سال بیش از ده میلیون توریست از این جزیره بازدید می کنند، بنابراین اجاره دادن املاکی که از طریق ویزای طلایی خریداری شده اند، می تواند گزینه ای مناسب برای کسب درآمد اضافی باشد. جدا از توریست ها، تنوع فوق العاده ای در تنه ریف وجود دارد. از آتشفشان ها گرفته تا شهرهای مستعمراتی قدیمی، جنگل های استوایی و معابد، ساکنین این جزیره هرگز لحظات خسته کننده در زندگی تجربه نمی کنند.

مزایای ویزای طلایی اسپانیا

دارندگان اقامت موقت اسپانیا از طریق ویزای طلایی، می توانند بدون ویزا به کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. به علاوه این افراد می توانند در هر شش ماه، مدت نود روز در منطقه شنگن اقامت کنند. مزیت دیگر ویزای طلایی این است که دارندگان آن باید فقط یک روز در هر دوره اقامت به اسپانیا بروند. اقامت فیزیکی اجباری در این کشور وجود ندارد.

همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد سرمایه گذار می توانند همراه او درخواست اقامت دهند. کلیه افرادی که ویزا می گیرند، حق زندگی، کار و تحصیل در سراسر اسپانیا خواهند داشت. ضمنا پرونده متقاضیان بسیار سریع و تنها ظرف چند ماه مورد بررسی قرار می گیرد.

نتیجه گیری

بازار ملک اسپانیا از سال 2014 دچار تحول عمده ای نسبت به رکود سابق آن شده است. دولت اسپانیا برنامه ویزای طلایی را به منظور خروج این کشور از رکود و حرکت به سمت بهبود اقتصادی معرفی کرد. سرمایه گذاران خارجی به حیات مجدد بازار املاک اسپانیا کمک شایانی کردند. با این حال، قیمت املاک که همچنان  پایین است، احتمالا منجر به کسب سود خواهد شد. گرچه رشد قیمت ها بیشتر ثابت است تا اینکه خارق العاده باشد، قیمت ها دوباره به اوج خود در گذشته خواهند رسید.

مهم ترین جنبه ویزای طلایی اسپانیا یافتن ملک متناسب با نیازهای شماست. آیا این ملک را برای گذراندن تعطیلات می خواهید یا برای اقامت دائم؟ آیا می خواهید آن را برای کسب درآمد اجاره دهید؟ آیا می خواهید در منطقه ای ملک بخرید که در آینده رشد مداوم داشته باشد؟ پیش از پرداخت هر پولی، باید مطمئن شوید ملکی که انتخاب کرده اید، سرمایه گذاری قابل اطمینانی است.

دیدگاه ها بسته شده اند.